Vítězové 9. ročníku Fresh Film Festu

Představujeme vám vítěze 9. ročníku mezinárodního filmového festivalu debutů a studentských filmů, Fresh Film Fest.

Fresh Generation

Porota Fresh Generation ve složení Sean Ellis, Josefina Rodriguez a Jody Lee Lipes udělili cenu za nejlepší film sekce Fresh Generation snímku:

Pavilon / Pavilion, rež. Tim Sutton

Zdůvodnění poroty:

Pavilon byl porotou zvolen za vítězný film festivalu Fresh Film Fest 2012. Důvodem byl přístup k tématu, kamera a struktura filmu. Intimní vtah s postavami vyzvednul Pavilon na nejvyšší místo, a to i přesto, že musel bojoval s řadou velice talentovaných konkurentů.

Nic se mě nedotkne

Zvláštní uznání udělila porota snímku:

Germánie / Germania, rež. Maximiliano Schonfeld

díky citlivému zkoumání a zachycení komunity, morálních soubojů a touhy po lásce. Více o filmu se dočtete zde.

Konfrontace

Porota ve složení Vladimír Franz, Gert de Graaff, Marcus Lindeen, Maja Miloš a Daniel Vadocký udělili cenu za nejlepší hraný film mezinárodní soutěže studentských filmů snímku:

Nic se mě nedotkne/ Nothing Can Touch Me, rež. Milad Alami

Zdůvodnění poroty:

Díky kombinaci překvapivě vyzrálé zručnosti, působivé kamery a zápletky plné zvratů vás tento film zcela pohltí. Slibný režisér si troufá pustit se do dobře známých témat, avšak cela nečekaným způsobem, a tak sedíme před plátnem jako přibití a ani nedutáme od prvního záběru až po ten poslední. Kdybychom měli vše shrnout do jediného slova, řekli bychom zkrátka „úchvatné“.

Čekání / The Wait, rež. Inka Achté

Slovy poroty:

Tento dokument je skutečně poetické a citlivé dílo, které nás dojímá a bere nám slova z úst. Jeho vizuální preciznost vede k emočně velmi intenzivnímu zážitku. Je plný krásných a inteligentních vizuálních metafor, které podporují téma a přibližují nám postavy filmu. Režisérovi se podařilo v každičkém záběru přesvědčivě vystihnout prázdnotu a ztrátu.

Více o filmu se dočtete zde.

Zvláštní uznání poroty získal film

Mohl jsem vidět pumu / Could I See a Puma, rež. Eduardo Williams

a odůvodnila to takto: Místo aby režisér popisoval něco, co už známe a dávno jsme viděli, vytváří něco zcela nového. Film má unikátní, surreálně působivou atmosféru a současně je atraktivní i znepokojivý. Nemůžeme se dočkat dalšího snímku!

O filmu zde.

Theatre Optique

Porota Theatre Optique ve složení Keren Cytter, Anca Damian a Jakub Matuška udělila Cenu za nejlepší film sekce animovaných a experimentálních studentských filmů snímku:

Flamingo Pride / Flamingo Pride, rež. Tomer Eshed

Zdůvodnění poroty: Tento film je osvěžující, podmanivý, komplexní, barevný, zábavný a dobře udělaný. Chytře se zabývá aktuálními tématy jako gender a s humorem řeší společenské konvence.

Výkřik / Howl, rež. Natalie Bettelheim a Sharon Michaeli

za vyprávění mýtického příběhu prostřednictvím specifického vizuálního jazyka s působivostí a přesahem.

Více o filmu zde.

 

 

 

 

 

 

Flamingo Pride

Další ročník Fresh Film Festu se neuskuteční

S lítostí oznamujeme, že další vydání mezinárodního festivalu Fresh Film Fest bylo zrušeno, na konci léta se festival již neuskuteční.

Celý článek
Rúnar Rúnarsson přijíždí na Cinergy

Dalším hostem projektu Cinergy ve spolupráci s Famufestem 2017 bude Rúnar Rúnarsson, islandský režisér a scenárista, jehož filmy jsou pravidleně uváděny na řadě významných světových festivalů, i festivalů domácích (Karlovy Vary IFF, Festival krátkých filmů Praha, Febiofest).

Celý článek
Cinergy s Lone Scherfig

Hostem Cinergy bude dánská režisérka Lone Scherfig, autorka komedie Italština pro začátečníky, na tři Oscary nominovaného snímku Škola života či romantického dramatu Jeden den.

Celý článek
Předpremiéra filmu

Mladý finský režisér Juho Kuosmanen přijede do Prahy představit svůj celovečerní debut Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho, na festivalu v Cannes 2016 oceněný jako nejlepší film sekce Un Certain Regard.

Celý článek
Franz Rodenkirchen představí svou studii „Je možné psát film?“

15.prosince od 17:00 v Klubu Městské knihovny v Praze bude přednášet německý script consultant o tom, zda a jak je možné v dnešní době psát scénáře, psát film, který nemá být dialogovým divadlem ani literaturou.

Celý článek
Cinergy s Tomaszem Wasilewskim

Jeden z nejvýraznějších mladých polských tvůrců současnosti režisér a scenárista Tomasz Wasilewski se vrací do Čech v rámci projektu Cinergy.

Celý článek