Další ročník Fresh Film Festu se neuskuteční

S lítostí oznamujeme, že další vydání mezinárodního festivalu Fresh Film Fest bylo zrušeno, na konci léta se festival již neuskuteční.

S upřímnou lítostí musíme již nyní konstatovat, že 12. ročník Mezinárodního festivalu debutů a studentských filmů Fresh Film Fest se v letošním roce neuskuteční. Ačkoli se nám podařilo za více než desetiletou historii učinit z tohoto festivalu ve světě uznávanou událost, komplikace související zejména s financováním vzrostly natolik, že není možné projekt dále organizovat, aniž bychom zásadním způsobem nesnížili jeho rozsah a kvalitu programu. Proto jsme se rozhodli k tomuto radikálnímu kroku.

 

Fresh Film Fest byl v posledních několika letech realizován za finančních podmínek, které neodpovídaly rozsahu akce. Každoročně bylo na festivalu uvedeno cca 100 až 150 filmů, festival probíhal v 6 kinosálech a nabízel každý rok i řadu venkovních projekcí, mnohdy pro 500 až 1000 diváků a to zdarma, jeho součástí byl vždy i odpovídající doprovodný program, ať již hudební, výtvarný nebo zaměřený na filmové profesionály a tvůrce. Festival hostil každoročně, i když stále méně, řadu hostů, kteří na festivalu představovali svou tvorbu a tudíž naplňoval svůj cíl, fungovat jako jakási platforma pro mladé filmaře. S rozpočtem, který se v posledních letech nepřevyšoval 130 tisíc Euro nebylo opravdu snadné tento cíl naplňovat a samozřejmě všechna úsporná opatření mají svůj negativní dopad na kvalitu. Pro akci, která je primárně zaměřena spíše na menšinové a náročnější publikum, nehostí typy hvězd, které přitahují pozornost médií, není jednoduché zajistit financování z privátních zdrojů. Nicméně zásadní ránu dostal festival v roce 2014 ze strany programu Creative Europe Evropské unie, když po kontinuální devítileté podpoře Media Programme Fresh Film Fest v nově vyhlášeném grantovém řízení neuspěl o několik bodů a přišel tím téměř o třetinu rozpočtu.

 

Nejsme festivalem, který na začátku určí svůj statut a tím jsou jeho kontury na věky definitivně dány. Fresh Film Fest původně navázal na tradiční karlovarský festival studentských filmů CILECT a s postupujícími léty posiloval akcent na celovečerní debuty. Soutěž Fresh Generation se vyprofilovala do malé přehlídky každoročních progresivních trendů ve světové kinematografii. Nesoutěžní sekce Break Rules nebo Bright Future se staly inspirativním výběrem mladé kinematografie, jaká se v domácí tvorbě zjevuje skutečně jen vzácně. V posledních letech se nám dařilo objevovat pro české autory i diváky osobnosti světové kinematografie, které stojí ve stínu mediálně vděčnějších kolegů a kolegyň. Filmy Petera Watkinse, Alana Clarkea nebo Jamese Benninga byly podle ohlasu a reakcí diváků správným zpochybněním šablonovitých představ o tom, kdo určuje nebo ovlivňuje filmové trendy. Spolupracovali jsme i s britskou TV stanicí Channel 4 a nabízeli projekce minisérií, které svou poetikou a snímáním boří představu o limitech televizní produkce (např. Black Mirror, Southcliffe), účast v porotách jednotlivých ročníků přijímali často uznávané veličiny světové kinematografie (Christoffer Boe, Sean Ellis, Benedek Fliegauf, Angela Schanelec a další), uvedli jsme celou řadu lokálních premiér filmů, které se v naší distribuci jinak neměly šanci objevit (To the Wonder" Terrence Malicka, "Under the skin" Jonathana Glazera). Do programu jsme také záměrně každý rok infiltrovali tvorbu, která není kinematografická, nicméně ji výrazně spoluutváří (výstavy, instalace, profily konceptuálních umělců a uskupení).

 

Věříme, že se vše zase v dobré obrátí a že se v budoucnosti festival opět zvedne z popela. Pro tuto chvíli Vám všem děkujeme za podporu, zájem a spolupráci a budeme se těšit na její pokračování někdy příště. A přejeme hodně festivalového štěstí všem mladým filmařům.

Děkujeme,

FFF tým


Rúnar Rúnarsson přijíždí na Cinergy

Dalším hostem projektu Cinergy ve spolupráci s Famufestem 2017 bude Rúnar Rúnarsson, islandský režisér a scenárista, jehož filmy jsou pravidleně uváděny na řadě významných světových festivalů, i festivalů domácích (Karlovy Vary IFF, Festival krátkých filmů Praha, Febiofest).

Celý článek
Cinergy s Lone Scherfig

Hostem Cinergy bude dánská režisérka Lone Scherfig, autorka komedie Italština pro začátečníky, na tři Oscary nominovaného snímku Škola života či romantického dramatu Jeden den.

Celý článek
Předpremiéra filmu

Mladý finský režisér Juho Kuosmanen přijede do Prahy představit svůj celovečerní debut Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho, na festivalu v Cannes 2016 oceněný jako nejlepší film sekce Un Certain Regard.

Celý článek
Franz Rodenkirchen představí svou studii „Je možné psát film?“

15.prosince od 17:00 v Klubu Městské knihovny v Praze bude přednášet německý script consultant o tom, zda a jak je možné v dnešní době psát scénáře, psát film, který nemá být dialogovým divadlem ani literaturou.

Celý článek
Cinergy s Tomaszem Wasilewskim

Jeden z nejvýraznějších mladých polských tvůrců současnosti režisér a scenárista Tomasz Wasilewski se vrací do Čech v rámci projektu Cinergy.

Celý článek
Claire Denis v Praze!

Dalším hostem pravidelných filmových lekcí, přednášek a workshopů Cinergy Prague bude francouzská režisérka a scénáristka Claire Denis. 29. 9. od 16:00 v Kině 35 ve Francouzském institutu se odehraje její veřejná master-class moderovaná filmovým publicistou Pavlem Sladkým.

Celý článek