Vítězné filmy 7FFF

V neděli večer byly v Nové scéně Národního divadla v centru Prahy slavnostně vyhlášeny letošní vítězné filmy sedmého ročníku Mezinárodního festivalu debutů a studentských filmů Fresh Film Festu.

Fresh Generation

Porota Fresh Generation ve složení Michaela Pavlátová, Attila Gigor a Christine Haupt zvolili jako vítěze sekce prvních a druhých celovečerních filmů snímek:

Neposkvrněné početí malého čudly / The Immaculate Conception of Little Dizzle

Vyjádření poroty: Cenu Fresh Generation za rok 2010 získává svěží, podnětný, vizuálně novátorský a depresivně vtipný film o životě, smrti a tak. Rádi bychom od slibného režiséra Davida Russa viděli více snímků.

Porota ve složení Christoffer Boe, Martha Issová a Daniel Mulloy zvolila Nejlepší film Hlavní mezinárodní studentské soutěže (soutěž hraných a dokumentárních filmů). Stal se jím snímek:

Bez dechu / Der Schübling

Zdůvodnění poroty: Skvěle vystavěné existenciální drama přerůstající v thriller na základě velmi přesvědčivé zápletky, která držela diváky na kraji sedadel. Jemně vykresluje trýznivý a dojemný příběh bez upadání do sentimentality nebo otevřené dogmatičnosti. Tvůrci filmu, před i za kamerou, mají vytříbený cit pro lidskou psychologii. Porota se na tomto snímku shodla jednomyslně a velmi se těší na první celovečerní film těchto tvůrců.

Více o filmu Bez dechu (režie: Visar Morina, Německo, 2010)

Svaly / Muscles

Zdůvodnění poroty: Studie světa malého chlapce s úžasným vizuálním ztvárněním, zasazená v nesmírně působivém prostředí. Mladí herci v hlavních rolí podali skvělé výkony a my doufáme, že od těc h to tvůrců uvidíme další snímky.

Více o filmu Svaly (režie: Edward Housden, Austrálie, 2009)

Porota Theatre Optique ve složení Rosto, Kajsa Næss a Ján Mančuška udělila Cenu za nejlepší animovaný a experimentální film snímku:

DivokýSauvage

Zdůvodnění poroty: Proč by člověk takhle běžel nahý ulicí? Přece by mířil k lesu, aby se konečně mohl stát vlkem.

Více o filmu Divoký (režie: Paul Cabon, Francie, 2009)

Kdo by si to pomyslel? / Kto by pomyślał?

Zdůvodnění poroty: Přestože film přináší více otázek než odpovědí, režisér z nich dokáže sestavit celistvý snímek.

Více o filmu Kdo by si to pomyslel? (režie: Ewa Borysewicz, Polsko, 2009)

Porota Fresh Czech  ve složení Jaroslav Rudiš, Petra Soukupová a Kristián Suda udělila Cenu České televize snímku:

Roma Boys – Příběh lásky

Zdůvodnění poroty: Porota ocenila jak nepředpojatý pohled na téma milostného vztahu romských gayů, tak režisérčinu stylově čistou a vtipnou hru s realitou a fikcí. Autorka navíc přinesla velmi originální téma a soustředila se jen na to, co chtěla vyprávět, a příběh nijak nerozmělňovala.

Více o filmu Roma Boys – Příběh lásky (režie: Rozálie Kohoutová, Česká republika, 2009)

Diváckou cenu získal maďarský snímek režiséra Patera Sparrowa ze sekce Fresh Generation:

1

Více o filmu 1 najdete zde (Maďarsko, 2009)

Bez dechu Svaly
DivokýKdo by si pomyslel?
Roma Boys - Příběh lásky1

Další ročník Fresh Film Festu se neuskuteční

S lítostí oznamujeme, že další vydání mezinárodního festivalu Fresh Film Fest bylo zrušeno, na konci léta se festival již neuskuteční.

Celý článek
Rúnar Rúnarsson přijíždí na Cinergy

Dalším hostem projektu Cinergy ve spolupráci s Famufestem 2017 bude Rúnar Rúnarsson, islandský režisér a scenárista, jehož filmy jsou pravidleně uváděny na řadě významných světových festivalů, i festivalů domácích (Karlovy Vary IFF, Festival krátkých filmů Praha, Febiofest).

Celý článek
Cinergy s Lone Scherfig

Hostem Cinergy bude dánská režisérka Lone Scherfig, autorka komedie Italština pro začátečníky, na tři Oscary nominovaného snímku Škola života či romantického dramatu Jeden den.

Celý článek
Předpremiéra filmu

Mladý finský režisér Juho Kuosmanen přijede do Prahy představit svůj celovečerní debut Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho, na festivalu v Cannes 2016 oceněný jako nejlepší film sekce Un Certain Regard.

Celý článek
Franz Rodenkirchen představí svou studii „Je možné psát film?“

15.prosince od 17:00 v Klubu Městské knihovny v Praze bude přednášet německý script consultant o tom, zda a jak je možné v dnešní době psát scénáře, psát film, který nemá být dialogovým divadlem ani literaturou.

Celý článek
Cinergy s Tomaszem Wasilewskim

Jeden z nejvýraznějších mladých polských tvůrců současnosti režisér a scenárista Tomasz Wasilewski se vrací do Čech v rámci projektu Cinergy.

Celý článek