Cinergy s Claire Denis

Francouzská režisérka a scénaristka Claire Denis je dalším hostem v sérii filmových lekcí edukativního projektu Cinergy v Praze. Její veřejná Master Class moderovaná filmovým publicistou Pavlem Sladkým proběhne 29.9. od 16:00 v Kině 35 ve Francouzském institutu.

Claire Denis se narodila v Paříži v roce 1948, ale dětství strávila v koloniální Africe, kde její otec působil jako důstojník. Toto období se později stalo námětem jejího režijního debutu Čokoláda. Nejprve však začala studovat ekonomii, kterou brzy opustila a nastoupila na známou pařížskou filmovou školu IDHEC (současná La Femis), kde dnes vyučuje. Svou celovečerní prvotinu Čokoláda natočila až ve svých čtyřiceti letech; dlouhá léta působila především jako asistentka režie. Pečlivě si vybírala projekty, na kterých se podílela, a spolupracovala s mnoha klíčovými tvůrci moderní kinematografie: například s Wimem Wendersem či s Jimem Jarmuschem. Claire Denis je nejenom známá svou úzkou a neustálou spoluprací s kameramankou Agnès Godard, kapelou Tindersticks nebo herci Isaach de Bankole či Grégoire Colin, ale především pro vizuální pojetí a vypravěčské postupy svých filmů. Její výtvarné snímky vypraví nikoliv dialogy, ale plynutím obrazů, tváří a těl svých protagonistů v montáži, která popírá klasické vypravěčské metody. Denis momentálně připravuje sci-fi snímek High Life, kde jedny z hlavních rolí ztvární Robert Patinson a Patricia Arquette, držitelka Oscara za vedlejší roli ve snímku Chlapectví.

 

PROGRAM

29. 9./ 10:00/ FAMU kino/ Beau Travail - projekce filmu (zdarma)

29. 9./ 13:00/ FAMU kino/ 35 Shots of Rum - projekce filmu (zdarma)

29. 9./ 16:00 - 18:00/ KINO 35 - Francouzský Institut/ Master class s Claire Denis moderovaná Pavlem Sladkým (zdarma)

30. 9./ 19:00/ KINO 35/ Bastards - projekce filmu (vstupné)


/// Více informací na cinergy.cz ///

Cinergy Praha je edukativní platforma pro rozvoj talentu a znalostí začínajících filmařů i filmových nadšenců bez tvůrčí ambice, skrze sérii pravidelných diskusních panelů a přednášek tematický souvisejících s tvorbou či prací pozvaného zahraničního filmového tvůrce.

Celý článek
CInergy o alternativním vzdělávání

Super 16 je přední dánská alternativní filmová škola, která vznikla téměř před dvaceti lety a jejímž hlavním specifikem je, že byla založena a je organizována samotnými studenty. Jaké jsou výhody tohoto vzdělávacího modelu? Jak je škola financována? Jak je možné zajistit kontinuitu takového projektu? A jaké je to být sám zodpovědný za své vzdělávání a vzdělávání svých spolužáků? O tom přijedou…

Celý článek
Cinergy s Kevinem B Lee

Prvním letošním hostem Cinergy bude mezinárodně uznávaný kritik, filmový video-esejista a filmař Kevin B. Lee. Americký tvůrce označovaný za “krále video-esejí” pravidelně přispívá do časopisů a portálů The New York Times, Sight & Sound, Slate nebo Indiewire. Za svůj vytvořil přes 360 video-esejí, které zkoumají klíčové aspekty vybraných snímků či charakteristiky filmové tvorby jednotlivých…

Celý článek
Cinergy Skype s Joachimem Trierem

Dalším tvůrcem, kterému se v rámci Cinergy budeme věnovat, je norský režisér Joachim Trier. Autor ceněných snímků Repríza, Oslo, 31. august a Hlasitější než bomby, nyní slaví úspěch se snímkem Thelma.

Celý článek
Cinergy s Rúnarem Rúnarssonem

Dalším hostem edukační platformy CINERGY ve spolupráci s Famufestem 2017 bude Rúnar Rúnarsson, islandský režisér a scenárista, jehož filmy jsou pravidleně uváděny na řadě významných světových festivalů, i festivalů domácích (Karlovy Vary IFF, Festival krátkých filmů Praha, Febiofest).

Celý článek
Cinergy s Lone Scherfig

Hostem Cinergy bude dánská režisérka Lone Scherfig, autorka komedie Italština pro začátečníky, na tři Oscary nominovaného snímku Škola života či romantického dramatu Jeden den.

Celý článek