Doprava

Následující informace vám mohou pomoci lépe se vyznat v pražské veřejné dopravě a najít vhodnou cestu do Festivalového centra nebo jiných festivalových míst.

Festivalové centrum

Adresa Festivalového centra ve Francouzském institutu:

110 00, Praha 1

Kudy do Festivalového centra

Mezinárodní letiště Ruzyně (PRG) se nachází 20km severozápadně od centra města.

Nejlevnější způsob jak se dostat se do centra je autobusem, kupte si lístek v kiosku v příletové hale nebo v automatu u autobusové zastávky. Lístek si můžete koupit i přímo u řidiče, ale vyjde vás dráž. Automaty ani řidiči přijímají pouze české koruny. Nezapomeňte si cvaknout lístek, jakmile do autobusu nastoupíte.

Jeďte autobusem 119 až na konečnou zastávku Dejvická, kde přestupte na metro trasy A, a pokračujte do stanice Muzeum, kde vystupte. Na Václavském náměstí, které leží nad stanicí Muzeum, přejděte na jeho levou stranu a jděte dolů. Štěpánská ulice je druhá ulice zleva. Francouský institut se nachází na pravé straně asi po 200 metrech.

Alternativou je vzít si taxi, za to ale zaplatíte okolo 500 až 700 Kč. Exkluzivitu na letišti má společnost  AAA, která má pro návštěvníky Prahy vždy přistaveno volné taxi.

Z hlavního železničního nádraží

Všechny mezinárodní spoje staví v Praze hlavním nádraží (Praha hl. n.), kde můžete z hlavní haly přestoupit na metro trasy C.

Nicméně abyste se dostali do Festivalového centra, musíte z hlavní nádraží haly vyjít do parku (Vrchlického sady) odbočit doleva. Vydejte se Washingtonovou ulicí směrem k budově Národního muzea. Na Václavském náměstí přejděte na jeho levou stranu a jděte dolů. Štěpánská ulice je druhá ulice zleva. Francouský institut se nachází na pravé straně asi po 200 metrech.

Z ústředního autobusového nádraží

Hlavní autobusové nádraží pro mezinárodní  spoje je ÚAN Florenc, kde můžete přestoupit na metro trasy B a C, přístupné přímo před nově postaveným terminálem. Do Festivalového centra jeďte metrem trasy C do zastávky Muzeum. Odtud se řiďte popisem cesty v předešlém článku.

Zastávky MHD blízko festivalových míst

Francouzský institut (Festivalové centrum) / Kino 35

Můstek - Metro trasa A

Muzeum - Metro trasa A

Václavské náměstí - Tramvaj 3, 9, 14, 24

Kino Světozor

Můstek - Metro trasa A

Václavské náměstí - Tramvaj 3, 9, 14, 24

Bio Oko

Vltavská - Metro trasa C

Strossmayerovo náměstí - Tramvaj 1, 8, 12, 17, 24, 25, 26

Kamenická - Tramvaj 1, 8, 12, 25, 26

Městská hromadná doprava (MHD)

Pražská integrovaná doprava (PID) zahrnuje metro, tramvaje, železnici, městské a příměstské autobusy, Petřínskou lanovku a přívozy přes Vltavu. Orientační plán metra a tramvají je k dispozici ke stažení níže na této stránce.

Metro

Pražské metro má 3 trasy rozdělené podle písmen a barev:

  • Trasa A / Zelená (Depo Hostivař – Dejvická)
  • Trasa B / Žlutá (Černý most - Zličín)
  • Trasa C / Červená (Letňany - Háje)

Přestupní zastávky jsou Muzeum (trasy A a C), Můstek (trasy A a B) a Florenc (trasy B a C).

Metro jezdí denně od 5:00 až do půlnoci, v pátek a v sobotu do 1:00. Časový interval mezi jednotlivými vlaky metra je ve špičce 2 až 3 minuty, mimo špičku 4 až 10 minut.

Tramvaje

V denním provozu jezdí tramvaje od 4:30 až do půlnoci. Noční provoz zajišťují tramvaje 51 až 59, a to od půlnoci do 4:30 v časovém intervalu 30 minut. Centrální přestupní zastávkou je Lazarská. Jízdní řády tramvají jsou umístěny v jednotlivých zastávkách.

Autobusy

Denní a noční provoz autobusů je podobný tomu tramvajovému. V noci jezdí autobusy 501 až 513 a 601 až 607. Jízdní řády autobusů jsou umístěny v jednotlivých zastávkách.

Jízdné

Cestování městskou hromadnou dopravou je možné pouze s platnou jízdenkou. Cestující si jízdenku musí zakoupit před nástupem do vozidla nebo vstupem do metra. Jízdenka je platná pouze tehdy, je-li označena.

Jednotlivé jízdenky je možné zakoupit v automatech umístěných ve stanicích metra nebo v blízkosti některých zastávek povrchové dopravy (návod k použití je ke stažení níže na této stránce). Rovněž v hotelích, u novinových stánků, cestovních kanceláří, obchodních domech atd. Všechny druhy jízdného pak seženete také na pokladnách vybraných stanic metra nebo v informačních centrech Dopravního podniku (DPP).

SMS jízdenku (32 Kč) získáte zadáním DPT do textu SMS a odesláním na číslo 902 06, během 2 minut dostanete elektronickou jízdenku do vašeho mobilního telefonu. SMS jízdenku lze zakoupit pouze prostřednictvím SIM karty českých mobilních operátorů.

  • 32 (16) Kč, platí v metru, tramvajích, autobusech a Petřínské lanovce po dobu 75 minut od označení
  • 24 (12) Kč, platí v tramvajích a autobusech po dobu 20 minut bez přestupů a v metru po dobu 30 minut nebo do 5ti stanic včetně přestupů, neplatí při nočním provozu a pro Petřínskou lanovku
  • 110 (55) Kč, platí po dobu 24 hodin
  • 310 Kč, platí po dobu 72 hodin (3 dnů)
  • 16 Kč, nadměrné zavazadlo

Ceny v závorkách platí pro děti od 10 do 15 let a seniory do 70 let věku. Děti do 10 let a senioři nad 70 let věku mohou v MHD cestovat zadarmo.

Základní pokuta za cestování ‘na černo’ bez platné jízdenky je 950 Kč, sníženo na 700 Kč v případě platby na místě kontroly nebo do 15ti kalendářních dnů v doplatkové pokladně DPP. Chybějící jízdné za nadměrné zavazadlo je pokutováno 200 Kč, resp. 100 Kč. Revizoři jsou povinni před kontrolou předložit průkaz DPP, po platbě pokuty vám vystaví doklad.


Vstupné a akreditace

Vstupenky budou v prodeji na pokladnách festivalových kin v ceně 50 až 100 Kč. K dostání bude i celková akreditace za 500 Kč a zlevněná za 350,- Kč. Festivalové centrum najdou zájemci ve Francouzském institutu.  

Celý článek
Cena diváků Allianz pojišťovny

Hlasujte o nejlepší film Fresh Film Festu 2014 a vyhrajte roční cestovní pojištění od Allianz pojišťovny.

Celý článek
Ubytování

Doporučujeme zajímavé ubytování v lokalitách poblíž festivalových míst. Jelikož se festival koná v čase turistické sezóny, rezervujte si raději ubytování v předstihu.

Celý článek
Průvodce Prahou

Na této stránce naleznete stručný rozcestník v případě, že jste v Praze poprvé. Může vám přijít vhod i pár tipů, na příklad na dobré restaurace...

Celý článek