Cinergy s Yvesem Capem

Oceňovaný a uznávaný belgický kameraman Yves Cape navštíví Prahu, aby se s diváky podělil o své zkušenosti za kamerou v rámci dvouhodinového veřejného Master Classu. Ten proběhne 25. listopadu od 17:30 hodin v malém sále kina Světozor, je zdarma a v anglickém jazyce. Na MasterClass navazuje od 20:30 exkluzivní možnost vidět snímek Chronic.

Chronic se skvělým Timem Rothem v hlavní roli vypráví o paliativním ošetřovateli těch, kteří čekají na smrt – často jako na vysvobození z nesmírného utrpení. Další snímky s Capeovou sugestivní kamerou budou uvedeny v rámci jeho pobytu v Praze na FAMU – například film Sama v Africe (White Material), s hereckými legendami, Isabellou Huppertovou (Pianistka) a Christophem Lambertem (Highlander), kteří, pod taktovkou režisérky Claire Denisové, excelují v napínavém, nekompromisním a bezvýchodném thrilleru ze současné Afriky. A stále aktuální Hadewijch – mezi Kristem a Alláhem, režiséra Bruna Dumonta, s jehož téměř všemi snímky se mohli diváci seznámit na karlovarském festivalu a jehož filmy sbírají po celém světě prestižní ocenění (Cannes, Toronto, Berlinale).  Filmy na FAMU i Master Class, ve spolupráci s FAMU, jsou otevřeny veřejnosti a jsou zdarma. Yves Cape navíc 26.11.od 10:00povede na reálném natáčení praktický workshop pro kameramany z FAMU.

Yves Cape se narodil v roce 1960 v Belgii v národnostně pestré rodině, německo-maďarské matce a belgicko-americkému otci.  V Bruselu vystudoval fotografii v prestižním ateliéru „Ateliers du 75“. V roce 1982 získal ocenění Prix Dumeunier pro mladé portrétní fotografy. Působil jako multiinstrumentalista v kultovní kapele „Les Cherokees“. Později studoval kameru na umělecké škole INSAS (Institut National Supérieur des Arts du Spectacle). Je autorem krátkometrážního snímku „Kate Goldfinger“, který zachycuje jeho babičku a stal se první částí dosud nedokončené rodinné série. Mimo natáčení svou vášeň pro filmovou tvorbu sdílí i se studenty INSAS, kde vyučuje kameru. Na Berlínském filmovém festivalu byl v roce 2000 nominován na cenu za nejlepší kameru za snímek „L’humanité“, Bruna Dumonta.  Cape žije střídavě v Paříži, Bruselu a v Řecku.

25. 11./ 17:30/ Yves Cape masterclass vedený Jakubem Felcmanem

25. 11./ 20:30/  Projekce filmu Chronic / 2015 / rež. Michel Franco

26. 11./ 10:00 – 16:30 / Praktický masterclass s Yves Capem


Rúnar Rúnarsson přijíždí na Cinergy

Dalším hostem projektu Cinergy ve spolupráci s Famufestem 2017 bude Rúnar Rúnarsson, islandský režisér a scenárista, jehož filmy jsou pravidleně uváděny na řadě významných světových festivalů, i festivalů domácích (Karlovy Vary IFF, Festival krátkých filmů Praha, Febiofest).

Celý článek
Cinergy s Lone Scherfig

Hostem Cinergy bude dánská režisérka Lone Scherfig, autorka komedie Italština pro začátečníky, na tři Oscary nominovaného snímku Škola života či romantického dramatu Jeden den.

Celý článek
Předpremiéra filmu

Mladý finský režisér Juho Kuosmanen přijede do Prahy představit svůj celovečerní debut Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho, na festivalu v Cannes 2016 oceněný jako nejlepší film sekce Un Certain Regard.

Celý článek
Franz Rodenkirchen představí svou studii „Je možné psát film?“

15.prosince od 17:00 v Klubu Městské knihovny v Praze bude přednášet německý script consultant o tom, zda a jak je možné v dnešní době psát scénáře, psát film, který nemá být dialogovým divadlem ani literaturou.

Celý článek
Cinergy s Tomaszem Wasilewskim

Jeden z nejvýraznějších mladých polských tvůrců současnosti režisér a scenárista Tomasz Wasilewski se vrací do Čech v rámci projektu Cinergy.

Celý článek
Claire Denis v Praze!

Dalším hostem pravidelných filmových lekcí, přednášek a workshopů Cinergy Prague bude francouzská režisérka a scénáristka Claire Denis. 29. 9. od 16:00 v Kině 35 ve Francouzském institutu se odehraje její veřejná master-class moderovaná filmovým publicistou Pavlem Sladkým.

Celý článek