Cinergy s Götzem Spielmannem

Rakouský filmař a pedagog přijíždí do Prahy osobně uvést svůj film Odplata v rámci festivalu Das Filmfest. Při této příležitosti proběhne také masterclass, jenž poskytne vhled do režijní a scénáristické dílny významného evropského filmaře, kterého je možné řadit po bok Michaela Hanekeho či Ulricha Seidla.

Götz Spielmann (1961, Vídeň) získal první ocenění za své snímky už v osmdesátých letech dvacátého století během studií na Vídeňské filmové akademii. Poté, co v roce 1991 dostal jeho film Der Nachbar (Soused) několik cen na festivalu v San Sebastiánu, se Spielmann na několik let odmlčel. Jeho návrat k filmové tvorbě byl však nadmíru úspěšný – jak Die Fremde (Cizinka, 1999), tak kontroverzní, sexuálně explicitní drama Antares (2004) byly za Rakousko nominovány na Oscara. Odplata je první film, který Götz Spielmann realizoval ve vlastní nezávislé produkční společnosti Spielmannfilm.

Cílem masterclassu je nejen rozšíření si obzoru v rámci současné rakouské kinematografie na příkladu žánrového evropského filmu, ale především vhled do režijní a scénáristické dílny režiséra, kterého je možné řadit po bok Michaela Hanekeho či Ulricha Seidla. V diskuzi s děkanem FAMU bude Götz Spielmann odpovídat a rozebírat své filmy a metody psaní scénáře.

 

23. 10. / 17:30 – 19:30/ FAMU – kino/ Projekce filmu Odplata

24. 10. / 16:30 – 18:00/ Rakouské kulturní fórum v Praze/ Masterclass s Götzem Spielmannem

Vstup na projekci na FAMU a na Master Class je zdarma.

Více informací na facebook.com/CinergyPraha

Partneři:

MKČR, FAMU, DAS FILM FEST, RAKOUSKÉ KULTURNÍ FORUM, FRESH FILMS


Rúnar Rúnarsson přijíždí na Cinergy

Dalším hostem projektu Cinergy ve spolupráci s Famufestem 2017 bude Rúnar Rúnarsson, islandský režisér a scenárista, jehož filmy jsou pravidleně uváděny na řadě významných světových festivalů, i festivalů domácích (Karlovy Vary IFF, Festival krátkých filmů Praha, Febiofest).

Celý článek
Cinergy s Lone Scherfig

Hostem Cinergy bude dánská režisérka Lone Scherfig, autorka komedie Italština pro začátečníky, na tři Oscary nominovaného snímku Škola života či romantického dramatu Jeden den.

Celý článek
Předpremiéra filmu

Mladý finský režisér Juho Kuosmanen přijede do Prahy představit svůj celovečerní debut Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho, na festivalu v Cannes 2016 oceněný jako nejlepší film sekce Un Certain Regard.

Celý článek
Franz Rodenkirchen představí svou studii „Je možné psát film?“

15.prosince od 17:00 v Klubu Městské knihovny v Praze bude přednášet německý script consultant o tom, zda a jak je možné v dnešní době psát scénáře, psát film, který nemá být dialogovým divadlem ani literaturou.

Celý článek
Cinergy s Tomaszem Wasilewskim

Jeden z nejvýraznějších mladých polských tvůrců současnosti režisér a scenárista Tomasz Wasilewski se vrací do Čech v rámci projektu Cinergy.

Celý článek
Claire Denis v Praze!

Dalším hostem pravidelných filmových lekcí, přednášek a workshopů Cinergy Prague bude francouzská režisérka a scénáristka Claire Denis. 29. 9. od 16:00 v Kině 35 ve Francouzském institutu se odehraje její veřejná master-class moderovaná filmovým publicistou Pavlem Sladkým.

Celý článek