Cinergy s Rúnarem Rúnarssonem

Dalším hostem edukační platformy CINERGY ve spolupráci s Famufestem 2017 bude Rúnar Rúnarsson, islandský režisér a scenárista, jehož filmy jsou pravidleně uváděny na řadě významných světových festivalů, i festivalů domácích (Karlovy Vary IFF, Festival krátkých filmů Praha, Febiofest).

Rúnar Runarsson v rámci master classu pohovoří s diváky především o práci a specifickém přístupu k dětským a mladým hercům a nehercům. Moderátorkou bude dánská festivalová dramaturgyně a spolupracovnice traingového programu Midpoint Louise H. Johansen. V rámci master classu budou promítnuty Rúnarssonovy krátké filmy, a po něm bude promítnut jeho celovečerní debut Vulkán z roku 2011.

16. 11. 2017 / FAMUFEST / Kino Světozor

16:00 Master class
19:00 Projekce filmu Vulkán

Islandský režisér a scenárista Rúnar Rúnarsson se narodil v roce 1977 v Reykjavíku; část života strávil v Dánsku, kde v roce 2009 dokončil studium National Film School of Denmark. Jeho krátké filmy The Last Farm (Posledná farma, 2004), Smáfuglar (Ptáčata, 2008) i středometrážní Anna (2009) se promítaly na řadě festivalů, Cannes nevyjímaje, a získaly až neuvěřitelný počet ocenění včetně nominace pro nejlepší krátký film Evropské i Americké filmové akademie. Jeho celovečerní debut Volcano (Vulkán 2011) byl premiérově uveden také v Cannes a opět je držitelem mnoha festivalových cen. Poslední Rúnarssonův celovečerní film Sparrows (Vrabčáci, 2015), který navazuje na krátkometrážní Ptáčata, byl promítán po celém světě, získal hlavní ocenění Golden Shell na 63. ročníku festivalu v San Sebastiánu a v roce 2016 také Grand Prix na pražském Febiofestu.

runar

/// Více informací na cinergy.cz ///

Cinergy Praha je edukativní platforma pro rozvoj talentu a znalostí začínajících filmařů i filmových nadšenců bez tvůrčí ambice, skrze sérii pravidelných diskusních panelů a přednášek tematický souvisejících s tvorbou či prací pozvaného zahraničního filmového tvůrce.

Celý článek
CInergy o alternativním vzdělávání

Super 16 je přední dánská alternativní filmová škola, která vznikla téměř před dvaceti lety a jejímž hlavním specifikem je, že byla založena a je organizována samotnými studenty. Jaké jsou výhody tohoto vzdělávacího modelu? Jak je škola financována? Jak je možné zajistit kontinuitu takového projektu? A jaké je to být sám zodpovědný za své vzdělávání a vzdělávání svých spolužáků? O tom přijedou…

Celý článek
Cinergy s Kevinem B Lee

Prvním letošním hostem Cinergy bude mezinárodně uznávaný kritik, filmový video-esejista a filmař Kevin B. Lee. Americký tvůrce označovaný za “krále video-esejí” pravidelně přispívá do časopisů a portálů The New York Times, Sight & Sound, Slate nebo Indiewire. Za svůj vytvořil přes 360 video-esejí, které zkoumají klíčové aspekty vybraných snímků či charakteristiky filmové tvorby jednotlivých…

Celý článek
Cinergy Skype s Joachimem Trierem

Dalším tvůrcem, kterému se v rámci Cinergy budeme věnovat, je norský režisér Joachim Trier. Autor ceněných snímků Repríza, Oslo, 31. august a Hlasitější než bomby, nyní slaví úspěch se snímkem Thelma.

Celý článek
Cinergy s Lone Scherfig

Hostem Cinergy bude dánská režisérka Lone Scherfig, autorka komedie Italština pro začátečníky, na tři Oscary nominovaného snímku Škola života či romantického dramatu Jeden den.

Celý článek
Cinergy s Juho Kuosmanenem

Mladý finský režisér Juho Kuosmanen přijede do Prahy představit svůj celovečerní debut Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho, na festivalu v Cannes 2016 oceněný jako nejlepší film sekce Un Certain Regard. Ve středu 15. března režisér film od 18.30 osobně uvede na veřejné předpremiéře a následné debatě s diváky v pražském kině Pilotů.

Celý článek