Cinergy s Lone Scherfig

Hostem Cinergy bude dánská režisérka Lone Scherfig, autorka komedie Italština pro začátečníky, na tři Oscary nominovaného snímku Škola života či romantického dramatu Jeden den.

ne 25. 6. / 16:00 / ŠKOLA ŽIVOTA (An Education, 2009) / Kino Světozor / anglicky s CZ titulky / vstupné: 100 Kč
ne 25. 6. / 21:30 / ITALŠTINA PRO ZAČÁTEČNÍKY (Italiensk for begyndere, 2000) / 1435mm / Nákladové nádraží Žižkov / dánsky a italsky s CZ titulky / vstupné: 60 Kč
26. 6. / 18:00 / MASTER CLASS LONE SCHERFIG / Kino Světozor / v angličtině bez překladu / vstupné: zdarma

Lone Scherfig (nar. 1959) je jednou z nejvýraznějších režisérek současnosti. Její snímky se vyznačují výraznou estetikou, citem pro detail a silnými, komplexními postavami. Mezinárodní věhlas získala v roce 2000 filmem Italština pro začátečníky (Italiensk for begyndere, 2000). Snímek natočený v duchu hnutí Dogma 95 se stal celosvětovým hitem a získal Stříbrného medvěda na festivalu Berlinale. Porota Scherfig tehdy ocenila za to, že „dovolila hercům vnést do filmu lidskost a humor a tím celé hnutí Dogma posunula dál.” Následoval její první anglicky mluvený snímek, komediální drama Wilbur se chce zabít (Wilbur Wants to Kill Himself, 2002). Zatím nejúspěšnějším režijním počinem Scherfig je Škola života (An Education, 2009). Film zasazený do Londýna 60. let vypráví příběh mladé studentky, která se zamiluje do podstatně staršího muže a objevuje krásy i nástrahy života v „lepší společnosti”. Snímek získal Zlatý Glóbus, cenu BAFTA a byl nominovaný na tři Oscary. V roce 2011 natočila Scherfig romantické drama Jeden den (One Day, 2011) s Anne Hathaway a Jimem Sturgessem, o tři roky později byl v kinech uveden Klub výtržníků (The Riot Club, 2014), thriller o prominentních studentech Oxfordské univerzity. Její zatím poslední film, Their Finest, bude uveden na letošním ročníku MFF Karlovy Vary.ZRUŠENO - Dvorní spolupracovník Larse von Triera - Kristian Eidnes Andersen

Milí příznivci filmu a hudby, moc nás to mrzí, ale Cinergy s Kristianem Eidnesem Andersenem se ze zdravotních důvodů ruší. Kristian se omlouvá a těší se, že svou masterclass uskuteční zkraje roku 2018. Stay tuned!

Celý článek
/// Informace o Cinergy ///

Cinergy Praha je edukativní platforma pro rozvoj talentu a znalostí začínajících filmařů i filmových nadšenců bez tvůrčí ambice, skrze sérii pravidelných diskusních panelů a přednášek tematický souvisejících s tvorbou či prací pozvaného zahraničního filmového tvůrce.

Celý článek
Cinergy s Rúnarem Rúnarssonem

Dalším hostem edukační platformy CINERGY ve spolupráci s Famufestem 2017 bude Rúnar Rúnarsson, islandský režisér a scenárista, jehož filmy jsou pravidleně uváděny na řadě významných světových festivalů, i festivalů domácích (Karlovy Vary IFF, Festival krátkých filmů Praha, Febiofest).

Celý článek
Cinergy s Juho Kuosmanenem

Mladý finský režisér Juho Kuosmanen přijede do Prahy představit svůj celovečerní debut Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho, na festivalu v Cannes 2016 oceněný jako nejlepší film sekce Un Certain Regard. Ve středu 15. března režisér film od 18.30 osobně uvede na veřejné předpremiéře a následné debatě s diváky v pražském kině Pilotů.

Celý článek
Cinergy s Franzem Rodenkirchenem

Franz Rodenkirchen se pokouší napomoci scenáristům nalézt to podstatné, na co by se měli při psaní scénáře zaměřit, a to zejména s ohledem na vnitřní faktory, jako je umělecký a narativní obsah, nikoli na vnější faktory, jako jsou rigidní pravidla definující dobrý či špatný scénář, komerční tlaky, divácký vkus či kasovní úspěch.

Celý článek
Cinergy s Tomaszem Wasilewskim

Jeden z nejvýraznějších mladých polských tvůrců současnosti režisér a scenárista Tomasz Wasilewski se vrací do Čech v rámci projektu Cinergy.

Celý článek