Cinergy s Franzem Rodenkirchenem

Franz Rodenkirchen se pokouší napomoci scenáristům nalézt to podstatné, na co by se měli při psaní scénáře zaměřit, a to zejména s ohledem na vnitřní faktory, jako je umělecký a narativní obsah, nikoli na vnější faktory, jako jsou rigidní pravidla definující dobrý či špatný scénář, komerční tlaky, divácký vkus či kasovní úspěch.

15. prosince v 17:00hod v klubu Městské knihovny Praha

„Při své práci scenáristického konzultanta často potkávám filmaře, kteří nechtějí primárně vytvářet příběh, jenž lze shrnout prostřednictvím dějové linky či vývoje postav. Takové projekty mají jedno společné: když se je snažíme představit na burze námětů tak, jak se to obvykle dělá, většinou nás čeká neúspěch – nedaří se nám námět „prodat“. Děj není natolik bohatý, aby se dal vyprávět formou příběhu, nebo, lépe řečeno, neposkytuje posluchači jasnou představu o výsledném filmovém tvaru, o tom, jak bude film vypadat a jaké bude vyvolávat pocity. Chceme-li vyjádřit, jakou má takový film myšlenku a v čem spočívá jeho jedinečnost, musíme využít jiného typu komunikace, a to nejen při prezentaci vlastního projektu, ale i při jeho vývoji, včetně psaní scénáře. Jestliže nám ten či onen film nepasuje do tradiční scenáristické škatulky, měli bychom se ptát, jak psát filmy. Taková otázka ovšem předjímá, že filmy psát lze, a proto bude lepší, když se zeptáme: Je možné psát filmy? Filmy všech forem?“ – Franz Rodenkirchen

 

Kurz se bude věnovat řadě vzájemně propojených témat a dotkne se následujících otázek: psaní scénáře jakožto řemeslo a nezbytný krok k vlastnímu natáčení filmu, včetně vyzkoušených přístupů (tradiční vývoj scénáře, manuály o „tvorbě dobrého scénáře“, využití konzultace, ale také různé projektové formáty – zdá se, že „treatment“ neboli formát, jakým je prezentován námět, je spíše výmyslem grantových komisí a filmových sponzorů než samotných filmařů, jimž je v podstatě k ničemu). Součástí prezentace bude přehled celé škály postupů, od tradiční formy často charakterizované jasnou dělbou práce po otevřenou formu, jíž dávají přednost i ti filmaři, kteří již nepovažují scénář za dostatečný či adekvátní podklad k filmovému natáčení.

 

Franz Rodenkirchen žije v Berlíně a působí jako mezinárodní konzultant a tutor v oblasti scenáristiky. Spolupracuje s programy Script&Pitch a FrameWork společnosti TorinoFilmLab, s platformou Berlinale Talents Script Station, s Berlínskou filmovou akademií (dffb), CineLink Sarajevo a CPH:LAB. Mimoto vede dílnu pro scenáristické konzultanty určenou filmovým profesionálům a trvale se zajímá o výzkumné programy vizuálního vyprávění. Spolu s Françoise von Royovou vede v Berlíně pravidelnou dílnu Script Circle, která se zabývá vývojem scénáře. Od května do září 2013 absolvoval rezidenční pobyt v amsterodamské Holandské filmové akademii. V roce 2014 byl spolukurátorem výstavy „Real emotions – thinking in film“ („Skutečné emoce – přemýšlení ve filmu“) v berlínském KW Institutu současného umění. V průběhu více než osmnáctileté praxe byl konzultantem mnoha nezávislých filmových projektů z celého světa.

 


/// Více informací na cinergy.cz ///

Cinergy Praha je edukativní platforma pro rozvoj talentu a znalostí začínajících filmařů i filmových nadšenců bez tvůrčí ambice, skrze sérii pravidelných diskusních panelů a přednášek tematický souvisejících s tvorbou či prací pozvaného zahraničního filmového tvůrce.

Celý článek
CInergy o alternativním vzdělávání

Super 16 je přední dánská alternativní filmová škola, která vznikla téměř před dvaceti lety a jejímž hlavním specifikem je, že byla založena a je organizována samotnými studenty. Jaké jsou výhody tohoto vzdělávacího modelu? Jak je škola financována? Jak je možné zajistit kontinuitu takového projektu? A jaké je to být sám zodpovědný za své vzdělávání a vzdělávání svých spolužáků? O tom přijedou…

Celý článek
Cinergy s Kevinem B Lee

Prvním letošním hostem Cinergy bude mezinárodně uznávaný kritik, filmový video-esejista a filmař Kevin B. Lee. Americký tvůrce označovaný za “krále video-esejí” pravidelně přispívá do časopisů a portálů The New York Times, Sight & Sound, Slate nebo Indiewire. Za svůj vytvořil přes 360 video-esejí, které zkoumají klíčové aspekty vybraných snímků či charakteristiky filmové tvorby jednotlivých…

Celý článek
Cinergy Skype s Joachimem Trierem

Dalším tvůrcem, kterému se v rámci Cinergy budeme věnovat, je norský režisér Joachim Trier. Autor ceněných snímků Repríza, Oslo, 31. august a Hlasitější než bomby, nyní slaví úspěch se snímkem Thelma.

Celý článek
Cinergy s Rúnarem Rúnarssonem

Dalším hostem edukační platformy CINERGY ve spolupráci s Famufestem 2017 bude Rúnar Rúnarsson, islandský režisér a scenárista, jehož filmy jsou pravidleně uváděny na řadě významných světových festivalů, i festivalů domácích (Karlovy Vary IFF, Festival krátkých filmů Praha, Febiofest).

Celý článek
Cinergy s Lone Scherfig

Hostem Cinergy bude dánská režisérka Lone Scherfig, autorka komedie Italština pro začátečníky, na tři Oscary nominovaného snímku Škola života či romantického dramatu Jeden den.

Celý článek