Cinergy s Tomaszem Wasilewskim

Jeden z nejvýraznějších mladých polských tvůrců současnosti režisér a scenárista Tomasz Wasilewski se vrací do Čech v rámci projektu Cinergy.

Tomasz Wasilewski (1980, Toruň, Polsko) vystudoval režii na Filmové a televizní akademii ve Varšavě (2001) a filmovou a televizní produkci na PWSFTviT v Lodži (2006). Natočil krátký hraný film Nawiść (2001) a krátký dokument Show jednego człowieka (2008). Jeho celovečerní debut V ložnici ​(W sypialni) byl v mezinárodní premiéře uveden v sekci Fórum nezávislých na MFF Karlovy Vary 2012 a poté s úspěchem promítán na řadě mezinárodních festivalů. O rok později se do Karlových Varů vrátil s evropskou premiérou svého dalšího filmu Plovoucí věžáky (Płynące wieżowce​), za nějž si odvezl cenu za nejlepší film v soutěži Na východ od Západu. V roce 2014 zasedl Tomasz Wasilewski v porotě soutěže Na východ od Západu. Jeho třetí celovečerní film Spojené státy lásky měl premiéru v soutěži letošního Berlinale.

 

Spojené státy lásky

Začátek devadesátých let s sebou přinesl zásadní společenské proměny a řadu nových možností. Uvědomují si to i čtyři hrdinky filmu – Marzena, bývalá královna krásy, jejíž manžel pracuje v zahraničí, dosluhující učitelka ruštiny Renata, Agata, mladá matka uvězněná v nešťastném manželství, a Iza, ředitelka školy zamilovaná do otce jedné ze studentek. Jedno mají všechny společné – svorně touží po změně a naplnění svých životů. Jeden z nejvýraznějších současných polských tvůrců Tomasz Wasilewski už ve svých předchozích snímcích prokázal mistrnou schopnost postihnout na malém prostoru niterné prožitky svých postav a i jeho nejnovějšímu snímku dominují skvěle zachycené momenty spalující, bolestné touhy po lásce a intimitě. Precizní, šedomodře laděné obrazy předního evropského kameramana Olega Mutua pak mrazivě podtrhují pocit osamělosti jednotlivých postav. Na letošním Berlinale byl snímek oceněn Stříbrným medvědem za nejlepší scénář.


/// Více informací na cinergy.cz ///

Cinergy Praha je edukativní platforma pro rozvoj talentu a znalostí začínajících filmařů i filmových nadšenců bez tvůrčí ambice, skrze sérii pravidelných diskusních panelů a přednášek tematický souvisejících s tvorbou či prací pozvaného zahraničního filmového tvůrce.

Celý článek
CInergy o alternativním vzdělávání

Super 16 je přední dánská alternativní filmová škola, která vznikla téměř před dvaceti lety a jejímž hlavním specifikem je, že byla založena a je organizována samotnými studenty. Jaké jsou výhody tohoto vzdělávacího modelu? Jak je škola financována? Jak je možné zajistit kontinuitu takového projektu? A jaké je to být sám zodpovědný za své vzdělávání a vzdělávání svých spolužáků? O tom přijedou…

Celý článek
Cinergy s Kevinem B Lee

Prvním letošním hostem Cinergy bude mezinárodně uznávaný kritik, filmový video-esejista a filmař Kevin B. Lee. Americký tvůrce označovaný za “krále video-esejí” pravidelně přispívá do časopisů a portálů The New York Times, Sight & Sound, Slate nebo Indiewire. Za svůj vytvořil přes 360 video-esejí, které zkoumají klíčové aspekty vybraných snímků či charakteristiky filmové tvorby jednotlivých…

Celý článek
Cinergy Skype s Joachimem Trierem

Dalším tvůrcem, kterému se v rámci Cinergy budeme věnovat, je norský režisér Joachim Trier. Autor ceněných snímků Repríza, Oslo, 31. august a Hlasitější než bomby, nyní slaví úspěch se snímkem Thelma.

Celý článek
Cinergy s Rúnarem Rúnarssonem

Dalším hostem edukační platformy CINERGY ve spolupráci s Famufestem 2017 bude Rúnar Rúnarsson, islandský režisér a scenárista, jehož filmy jsou pravidleně uváděny na řadě významných světových festivalů, i festivalů domácích (Karlovy Vary IFF, Festival krátkých filmů Praha, Febiofest).

Celý článek
Cinergy s Lone Scherfig

Hostem Cinergy bude dánská režisérka Lone Scherfig, autorka komedie Italština pro začátečníky, na tři Oscary nominovaného snímku Škola života či romantického dramatu Jeden den.

Celý článek