Cinergy s Claire Denis

Francouzská režisérka a scénaristka Claire Denis je dalším hostem v sérii filmových lekcí edukativního projektu Cinergy v Praze. Její veřejná Master Class moderovaná filmovým publicistou Pavlem Sladkým proběhne 29.9. od 16:00 v Kině 35 ve Francouzském institutu.

Claire Denis se narodila v Paříži v roce 1948, ale dětství strávila v koloniální Africe, kde její otec působil jako důstojník. Toto období se později stalo námětem jejího režijního debutu Čokoláda. Nejprve však začala studovat ekonomii, kterou brzy opustila a nastoupila na známou pařížskou filmovou školu IDHEC (současná La Femis), kde dnes vyučuje. Svou celovečerní prvotinu Čokoláda natočila až ve svých čtyřiceti letech; dlouhá léta působila především jako asistentka režie. Pečlivě si vybírala projekty, na kterých se podílela, a spolupracovala s mnoha klíčovými tvůrci moderní kinematografie: například s Wimem Wendersem či s Jimem Jarmuschem. Claire Denis je nejenom známá svou úzkou a neustálou spoluprací s kameramankou Agnès Godard, kapelou Tindersticks nebo herci Isaach de Bankole či Grégoire Colin, ale především pro vizuální pojetí a vypravěčské postupy svých filmů. Její výtvarné snímky vypraví nikoliv dialogy, ale plynutím obrazů, tváří a těl svých protagonistů v montáži, která popírá klasické vypravěčské metody. Denis momentálně připravuje sci-fi snímek High Life, kde jedny z hlavních rolí ztvární Robert Patinson a Patricia Arquette, držitelka Oscara za vedlejší roli ve snímku Chlapectví.

 

PROGRAM

29. 9./ 10:00/ FAMU kino/ Beau Travail - projekce filmu (zdarma)

29. 9./ 13:00/ FAMU kino/ 35 Shots of Rum - projekce filmu (zdarma)

29. 9./ 16:00 - 18:00/ KINO 35 - Francouzský Institut/ Master class s Claire Denis moderovaná Pavlem Sladkým (zdarma)

30. 9./ 19:00/ KINO 35/ Bastards - projekce filmu (vstupné)


ZRUŠENO - Dvorní spolupracovník Larse von Triera - Kristian Eidnes Andersen

Milí příznivci filmu a hudby, moc nás to mrzí, ale Cinergy s Kristianem Eidnesem Andersenem se ze zdravotních důvodů ruší. Kristian se omlouvá a těší se, že svou masterclass uskuteční zkraje roku 2018. Stay tuned!

Celý článek
/// Informace o Cinergy ///

Cinergy Praha je edukativní platforma pro rozvoj talentu a znalostí začínajících filmařů i filmových nadšenců bez tvůrčí ambice, skrze sérii pravidelných diskusních panelů a přednášek tematický souvisejících s tvorbou či prací pozvaného zahraničního filmového tvůrce.

Celý článek
Cinergy s Rúnarem Rúnarssonem

Dalším hostem edukační platformy CINERGY ve spolupráci s Famufestem 2017 bude Rúnar Rúnarsson, islandský režisér a scenárista, jehož filmy jsou pravidleně uváděny na řadě významných světových festivalů, i festivalů domácích (Karlovy Vary IFF, Festival krátkých filmů Praha, Febiofest).

Celý článek
Cinergy s Lone Scherfig

Hostem Cinergy bude dánská režisérka Lone Scherfig, autorka komedie Italština pro začátečníky, na tři Oscary nominovaného snímku Škola života či romantického dramatu Jeden den.

Celý článek
Cinergy s Juho Kuosmanenem

Mladý finský režisér Juho Kuosmanen přijede do Prahy představit svůj celovečerní debut Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho, na festivalu v Cannes 2016 oceněný jako nejlepší film sekce Un Certain Regard. Ve středu 15. března režisér film od 18.30 osobně uvede na veřejné předpremiéře a následné debatě s diváky v pražském kině Pilotů.

Celý článek
Cinergy s Franzem Rodenkirchenem

Franz Rodenkirchen se pokouší napomoci scenáristům nalézt to podstatné, na co by se měli při psaní scénáře zaměřit, a to zejména s ohledem na vnitřní faktory, jako je umělecký a narativní obsah, nikoli na vnější faktory, jako jsou rigidní pravidla definující dobrý či špatný scénář, komerční tlaky, divácký vkus či kasovní úspěch.

Celý článek