Fresh Film Fest 2008

Fresh Film Fest 2008 proběhl v Karlových Varech od 27. do 31. srpna. Cenu pro nejlepší celovečerní debut získal rumunský režisér George Dorobantu za svůj snímek "Výtah", jenž vznikl v produkci rumunské společnosti Keep Movieng. Cenu pro nejlepší studentský film festivalu získal paraguayský režisér Pablo Lamar za snímek "Ahendu nde sapukai" realizovaný v argentinské filmové škole UCINE. Film "Kese" srbského režiséra Miloše Tomiće z produkce pražské FAMU získal Cenu Theatre Optique. Cenu České televize získal snímek "Mein Vater Schläft" polského režiséra Grzegorze Muskaly z německé filmové školy DFFB.

FESTIVALOVÉ ATMO:

FRESH GENERATION

(mezinárodní soutěž prvních a druhých celovečerních filmů)

Cena Fresh Generation

Elevator / Výtah
r. George Dorobantu, Keep Movieng, Rumunsko, 2008, 85'

Chlapec a dívka, oba středoškolští teenageři, se touží na chvíli vytratit z tohoto světa a být spolu sami. Na okraji města najdou opuštěnou tovární halu, do které se schovají. Naneštěstí se stanou obětí svého vlastního plánu a uvíznou v zaseklém výtahu. Okolo není nikdo, kdo by je slyšel, a nikdo také neví, kam ti dva zmizeli. Napětí roste, když se oba neúspěšně snaží dostat ven. Současně se také potýkají se skutečností, že jejich celý vesmír je nyní vtěsnán do kovového kvádru velikosti menší, než je jejich vlastní pokoj.

HLAVNÍ STUDENTSKÁ SOUTĚŽ

(mezinárodní soutěž hraných a dokumentárních filmů)

Cena za nejlepší studentský film festivalu Fresh Film Fest

Ahendu nde sapukai / Slyším tvůj křik
r. Pablo Lamar, Universidad del Cine (UCINE), Argentina, 2008, 12'

Z jistého pohledu téměř nepatrný film, v němž je ovšem těch nejprostších prostředků filmového jazyka využít k vytvoření zcela svébytného a plnohodnotného filmového světa. Hlavními aktéry tu nejsou herci a jejich život neurčuje příběh. Hlavními aktéry jsou světlo, barva, kontrast, ticho, tma, prodleva. A smutek, a život.

Zvláštní cena poroty

Druhé dějství / Druhé dějství
t;
r. Olmo Omerzu, Filmová a televizní fakulta AMU (FAMU), Česká republika, 2008, 43'

Cílie a její druh Martin, egoistický překladatel bez vyhlídky na seberealizaci, jsou hlavními protagonisty milostného příběhu, který pomalu, zato s jistotou ztrácí své ideály. Mezi stereotypem života a Martinovými nikdy nedokončenými překlady se otevírá příběh o opožděných líbánkách začínajících v době, kdy už je vše ztraceno. Cesta se záhy ukáže jako vhodné alibi pro Martinův útěk. Příběh se rodí v Praze a zaniká v Terstu. Mohutné obrysy lodí brázdí ztěmnělou hladinou moře, rozhodutí zůstává na Cílii.

THEATRE OPTIQUE

(mezinárodní soutěž animovaných a experimentálních studentských filmů)

Cena Theatre Optique

Kese / Tašky
r. Miloš Tomić, Filmová a televizní fakulta AMU (FAMU), Česká republika, 2007, 5'

Milostný trojúhelník mezi plastovými sáčky.
Hledat poezii ve všedním dni není právě snadná věc. Zkuste ji pak najít mezi odpadky! Vášnivé milostné drama s těmi nejobyčejnějšími a zároveň nejneočekávatelnějšími aktéry - igelitovými taškami. Film plný humoru, emocí i tajemství, neboť je opravdu záhada, jak režisér tašky k tak přesvědčivému hereckému výkonu přivedl.

Zvláštní cena poroty

Anhalter / Anhalter
r. Daniel Höpfner, Hochschule für film und fernsehen "Konrad Wolf" (HFF/P), Germany, 2007, 13'

Berlín 23. února 1959 23:23. P. Hermann vchází do prázdné vstupní haly nádraží Anhalter, které je určeno k demolici. Čím déle zůstává v budově, tím více se mu vrací vzpomínky a představy. Více a více splývá s touto budovou, aby nakonec ještě jednou prožil ten povznášející pocit návratu do „matčina lůna železnice".

CENTROPA

(středoevropská soutěž studentských filmů)

Cena České televize

Mein Vater schläft / Můj otec spí
r. Grzegorz Muskala, Deutsche Film und Fernsehakademie Berlin (DFFB), Německo, 2007, 14'

Adaptace divadelního kusu M. Toula Hraní si, později autorem přejmenována na Zapomenutí. Z minimalistického divadelního aranžmá je ve filmu zachována prostota podání, text byl zachován beze změn.

KONTAKT

(soutěžní sekce českých nezávislých filmů)

Cena Kontakt

Hraní si
r. Michal Reichstäter, Česká republika, 2007, 27'

Cena diváků

Zoologic / Zoologika
r. Nicole Mitchell, USA, CALART 2007, 5 min., animovaný

Puntičkářský pracovník zoo udržuje přísný pořádek ve své zoo tak že přemisťuje zvířata podle libosti. Jeho absolutní nadvláda však začíná zadrhávat, když se střetne s malým tlustým tučňákem, který se mu odmítá podřídit.

FESTIVALOVÉ ZNĚLKY: