Fresh Film Fest 2006

Fresh Film Fest 2006 proběhl v termínu 31. srpna až 3. září v Karlových Varech. Polský režisér Marćin Sauter získal Cenu pro nejlepší film festivalu za snímek "Za plotem", vzniklý ve varšavské Mistrovské škole Andrzeje Wajdy. "Sleep With the Fishes", snímek, vzniklý v produkci britské Royal College of the Arts, přinesl jeho autorce Belle Mellor Cenu Theatre Optique.

OCENĚNÉ FILMY:

FRESH FILM FEST HLAVNÍ CENA

Za plotem/Behind the Fence
Režie: Marcin Sauter
Polsko, 2005, 12 min., dokument

Omezený prostor, zvnějšku prázdno, zevnitř velká dramata. Návrat do dětství, do doby prázdnin, časů horkého léta. Náhle se zjevují všechny polozapomenuté detaily, objevitelská puzení, drobné epizody, nad kterými jsme si lámali hlavu a mysleli, že to tak bude věčně…

Verdikt poroty: "Oceňujeme tento film za překvapivě čerstvé, minimalistické a citově podmanivé ztvárnění. Jinými slovy, za těch devět minut, které nám připomněly, co jsme zapomněli "za plotem".

ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY

Náhradnice/The Substitute/Hayelet Bodeda
Režie: Talya Lavie
Izrael, 2005, 20 min, hraný film

Zohara je příslušnicí separované jednotky izraelské armády. Brzy má být odvelena a na její místo přichází náhradnice. Zohařiny naděje na novou budoucnost ale pohasínají, když nervově labilní nástupkyně neunese psychický tlak nového prostředí.

Verdikt poroty: Oceňujeme tento film za kinematografické ztvárnění současného místně zakořeněného osobního příběhu. Film prozkoumává skryté vrstvy pod povrchem společnosti a díky velmi dobrým hereckým výkonům a plynulému vyprávění o ní podává silnou výpověď.

CENA THEATRE OPTIQUE

Sleep With The Fishes (podle názvu písně skupiny Tiger Lillies)
Režie: Belle Mellor
Velká Británie, 2005, 5 min., animovaný film

Zrůdné a přitom dojemně nevinné bytosti se ve svých vratkých loďkách snaží udržet na zrádné hladině malé kaluže. Fantazie inspirovaná písní skupiny Tiger Lilies.

Vyjádření poroty: Sleep with the fishes je ucelené autorské dílo, které diváka překvapuje od začátku až do konce. Tento jedinečný pohled na nejrůznější stvoření z podvědomí otevírá dveře do divákovy fantazie a dokonale se doplňuje s písní.

THEATRE OPTIQUE ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY

Carlitopolis
Režie: Luis Nieto
Franice, 2005, 4 min., experimentální film

Myška Carlito a magická černá skříňka. Inteligentní a vtipná hříčka, která nečekaným způsobem nastoluje úvahy o pouze zdánlivé evidenci obrazu.

Vyjádření poroty: Cartopolis inovativním způsobem ukazuje, že film není realita. Tento projekt přesně vystihuje celý festival – je FRESH.

CENA MAGNESIA

Svatyně/Holiest Of the Holiest
Režie: Jitka Rudolfová
Česká republika, 2005, 23 min., hraný film

Být sama sebou a mít krásný sen… Návštěva salónu krásy v poněkud jiném podání, než jsme zvyklí vídat v pořadech komerčních televizních stanic.

CENA DIVÁKŮ

Nejlepší je pěnivá/Bubblebath Is Best
Režie: Jan Prušinovský
Česká republika, 2005, 15 min., hraný film

Koupelnu okamžitě naplnila útěšná borová vůně, voda čeřená proudem z kohoutku ze sebe vydávala bizarní nadýchané tvary. Vincent se s požitkem zabořil do koupelnových polštářků, v poslední chvíli stačil ještě suchou rukou zapnout rádio stojící na rozvrzaném štokrlátku vedle vany. Byl nejvyšší čas.

FESTIVALOVÁ ZNĚLKA: