Cinergy s Tomaszem Wasilewskim

Jeden z nejvýraznějších mladých polských tvůrců současnosti režisér a scenárista Tomasz Wasilewski se vrací do Čech v rámci projektu Cinergy.

Tomasz Wasilewski (1980, Toruň, Polsko) vystudoval režii na Filmové a televizní akademii ve Varšavě (2001) a filmovou a televizní produkci na PWSFTviT v Lodži (2006). Natočil krátký hraný film Nawiść (2001) a krátký dokument Show jednego człowieka (2008). Jeho celovečerní debut V ložnici ​(W sypialni) byl v mezinárodní premiéře uveden v sekci Fórum nezávislých na MFF Karlovy Vary 2012 a poté s úspěchem promítán na řadě mezinárodních festivalů. O rok později se do Karlových Varů vrátil s evropskou premiérou svého dalšího filmu Plovoucí věžáky (Płynące wieżowce​), za nějž si odvezl cenu za nejlepší film v soutěži Na východ od Západu. V roce 2014 zasedl Tomasz Wasilewski v porotě soutěže Na východ od Západu. Jeho třetí celovečerní film Spojené státy lásky měl premiéru v soutěži letošního Berlinale.

 

Spojené státy lásky

Začátek devadesátých let s sebou přinesl zásadní společenské proměny a řadu nových možností. Uvědomují si to i čtyři hrdinky filmu – Marzena, bývalá královna krásy, jejíž manžel pracuje v zahraničí, dosluhující učitelka ruštiny Renata, Agata, mladá matka uvězněná v nešťastném manželství, a Iza, ředitelka školy zamilovaná do otce jedné ze studentek. Jedno mají všechny společné – svorně touží po změně a naplnění svých životů. Jeden z nejvýraznějších současných polských tvůrců Tomasz Wasilewski už ve svých předchozích snímcích prokázal mistrnou schopnost postihnout na malém prostoru niterné prožitky svých postav a i jeho nejnovějšímu snímku dominují skvěle zachycené momenty spalující, bolestné touhy po lásce a intimitě. Precizní, šedomodře laděné obrazy předního evropského kameramana Olega Mutua pak mrazivě podtrhují pocit osamělosti jednotlivých postav. Na letošním Berlinale byl snímek oceněn Stříbrným medvědem za nejlepší scénář.


/// Informace o Cinergy ///

Cinergy Praha je edukativní platforma pro rozvoj talentu a znalostí začínajících filmařů i filmových nadšenců bez tvůrčí ambice, skrze sérii pravidelných diskusních panelů a přednášek tematický souvisejících s tvorbou či prací pozvaného zahraničního filmového tvůrce.

Celý článek
Cinergy s Lone Scherfig

Hostem Cinergy bude dánská režisérka Lone Scherfig, autorka komedie Italština pro začátečníky, na tři Oscary nominovaného snímku Škola života či romantického dramatu Jeden den.

Celý článek
Cinergy s Juho Kuosmanenem

Mladý finský režisér Juho Kuosmanen přijede do Prahy představit svůj celovečerní debut Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho, na festivalu v Cannes 2016 oceněný jako nejlepší film sekce Un Certain Regard. Ve středu 15. března režisér film od 18.30 osobně uvede na veřejné předpremiéře a následné debatě s diváky v pražském kině Pilotů.

Celý článek
Cinergy s Franzem Rodenkirchenem

Franz Rodenkirchen se pokouší napomoci scenáristům nalézt to podstatné, na co by se měli při psaní scénáře zaměřit, a to zejména s ohledem na vnitřní faktory, jako je umělecký a narativní obsah, nikoli na vnější faktory, jako jsou rigidní pravidla definující dobrý či špatný scénář, komerční tlaky, divácký vkus či kasovní úspěch.

Celý článek
Cinergy s mladými filmaři z Německa a Rakouska

Během konání DAS FILMFESTU 2016 uvede projekt Cinergy debatu s mladými filmaři z Německa a Rakouska - Carlem Gerberem ("24 týdnů), Danielem Hoeslem ("WINWIN") a Aronem Lehmannem ("Kohlhaas aneb O přiměřenosti prostředků"). Debata o cestě z filmové školy na festivaly.

Celý článek
Cinergy s Claire Denis

Francouzská režisérka a scénaristka Claire Denis je dalším hostem v sérii filmových lekcí edukativního projektu Cinergy v Praze. Její veřejná Master Class moderovaná filmovým publicistou Pavlem Sladkým proběhne 29.9. od 16:00 v Kině 35 ve Francouzském institutu.

Celý článek